Bizi takip edin
|
EN

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Yazılım Mühendisliği

Hoşgeldiniz..

Yazılım Mühendisliğinin genç adayları, aramıza hoş geldiniz. Üniversitemizde geçireceğiniz zaman süresince bölüm olarak tüm olanaklarımızla yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Amacımız eğitiminizin sonunda sizi gelecekte başarılı kılacak bilgi ve becerilerle donatmak olacaktır. Sizi bölümümüzün bir parçası olarak görmekten mutluluk duyuyoruz.

Bölümümüz ile ilgili bilgileri web sayfamızdan temin edebilirsiniz. Diğer sorularınız için tüm akademik kadromuza e-posta aracılığıyla erişebilirsiniz. 

Hepinize başarılar diliyoruz.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Yazılım Mühendisliği Bölümü

 

Yazılım Mühendisliği Hakkında..

Yazılım Mühendisliği ileri teknoloji uygulamalarında ve modern iş dünyasında hayati önem taşıyan bir bilim dalıdır. Her gün yaygın olarak kullandığımız bilgisayarlar, bankacılık sistemleri, telefonlar, tıbbi ekipman ve teşhis cihazları, enerji sistemleri, tasarım ve imalat uygulamaları yazılımlar olmaksızın önemli işlevlerini yerine getiremezler.

Yazılım Mühendisleri kullanıcı ihtiyaçları, maliyet kısıtları, teknik ve ekonomik yapılabilirlik, güvenilirlik, emniyet, bakım-onarım kolaylığı, ürün kalitesi ve zamanında teslim vb. faktörleri gözönüne alarak mühendislik biliminin sistem yaklaşımıyla en etkin yazılımı geliştirmekle sorumludurlar. Bunun için çok güçlü teknolojik ve mühendislik alt yapısının yanısıra, önemli projelerin hayata geçirilmesinde, iletişim ve yönetim becerilerinin de üst düzeyde olması gerekmektedir.

Bu açıdan İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü'nde disiplinler arası bir eğitim felsefesi benimsenmiştir: Yazılım Mühendisliği Bölümü'nde bilgisayar bilimlerinin uzmanlık, bilgi ve deneyimlerini bir potada birleştirerek matematik, ekonomi, işletme ve sosyal bilimlerin de katkısıyla mezunlarının sektörde aranan mühendisler olmasını sağlayacak bir eğitim programı oluşturulmuştur.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Lisans programı, mühendislik prensiplerini, yazılım tasarımını en yüksek standartlarda uygulayacak mühendisleri yetiştirmek üzere öngörülmüştür.

4 yıllık lisans programımız süresince öğrencilerimiz temel ve ileri matematik, fen bilimleri ve temel mühendislik derslerinin yanısıra yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar bilimleri meslek derslerini de ağırlıklı olarak alacaklardır. Lisans programı yazılım mühendisliği ana dersleri ile diğer teknik seçmeli dersleri ve işletme, ekonomi, sosyal bilimler ve iletişim konularını da içeren geniş bir yelpazede insani ve sosyal bilimler seçmeli derslerini içermektedir.

Ana felsefemiz güçlü bir teknik altyapı üzerine uygulama, takım çalışması, yönetim, iletişim ve yaratıcılığın vurgulandığı bir üst yapı kurmaktır. Bu bakımdan mezunlarımız yalnız bilgisayar programcılığında değil nesne tabanlı yazılım tasarımı ve kurulmasında da uzmanlaşmaya gideceklerdir. Grafik kullanıcı arabirimlerinin tasarım ve uygulamasında, çoklu işletim sistemlerinin kullanımı ve kullanım ortamlarının geliştirilmesinde, uygulama gereksinimlerinin çözümlenmesinde ve bir uygulamanın ihtiyaçlarını karşılayacak sistem mimarisinin belirlenmesinde sağlam mühendislik tasarım uygulamalarını hayata geçirecek ve bunları yazılım sistemleri olarak kuracak ve uygulayacak mühendisler bu programda yetiştirilecektir.

SOSYAL MEDYA